2016. március 31., csütörtök

Édesköményes gombapástétom

Múlt héten tetőzött a felvágottas kenyér fóbiám, amire a húsvéti rengeteg hús elfogyasztása rátett még egy lapáttal. Mivel a tejtermékekről leszokóban vagyok, új vacsora-félék felé kacsintgatok. A reggelit változatosabban meg tudom oldani, de a vacsival már gondok vannak ha se vaj, se sajt, se felvágott. Aztán amikor azon törtem a fejem, hogy akkor mi a manót kenjek a kenyérre, belém hasított a gondolat, hogy minek egyáltalán szendvics vacsorára? Milyen lenne, ha mondjuk tésztasaláták, meleg saláták, mártogatósok, sült zöldségek váltanák fel a szendvicsezős vacsorákat? És ha mégis kenyér, akkor mi van a zöldséges kencékkel? Hosszú „ezt ki fogom próbálni” listámról ezt próbáltam ki először.
Szóval a receptet egyik kedvenc oldalamon, itt találtam. Első körben csak fél adagot készítettem, de itt a teljes mennyiség szerepel.
Hozzávalók 375 ml-hez:
1 db édeskömény gumó
230 g barna csiperke
1 ek magos mustár
2 ek olíva olaj
3 szál kakukkfű levelei
só, bors
1 tk balzsamecet
Először a sütőt előmelegítettem 220 °C-ra és előkészítettem egy sütőlapot, amit kibéleltem sütőpapírral.
A köményt megpucoltam, zöld részét levágtam, majd felkockáztam (kb. 1x1 cm-re), a gombát megmostam és vastagabb szeletekre vágtam. A zöldségeket egy tálba tettem és összekevertem a mustárral, 1 evőkanál olíva olajjal, sóval, borssal és a kakukkfű levelekkel.
A fűszerezett zöldségeket szétterítettem a sütőlapon úgy, hogy ne nagyon fedjenek át, majd 15 percig sütöttem, amíg lett egy kis színe a köménynek.
Amikor kisült, kicsit hagytam hűlni, majd robotgépbe tettem 1 teáskanál balzsamecet kíséretében és párszor egy-egy másodpercig aprítottam. Végül hozzáöntöttem még egy evőkanál olíva olajat és addig daráltam, amíg pástétom állagú lett, de azért maradtak még benne nagyobb zöldségdarabok is. Még egyszer ellenőriztem a fűszerezést, majd kis zárható üvegbe töltöttem.

Elvárások nélkül fogtam bele, úgyhogy kicsit meglepett, mennyire jól illik egymáshoz a sült édeskömény és a gomba. Abszolút gombakrém ízű egy kis pikáns beütéssel. Nálam bekerült a kedvenc kencék közé.

2016. március 23., szerda

Croissant

Beleszerettem ebbe a croissant-ba. Szuper mellékhatása, hogy nem kell kétféle reggelit készítenem, egyszerre tudunk enni belőle édeset és sósat reggelizőként is.
Olyan receptet kerestem, ami nem tocsog a vajban, és ami valahol félúton van a 3 féle tésztából összeművészkedett és a 4 óra alatt elkészíthető, kevésbé igényes verziók között. Az íze már elsőre is nagyon jó lett, viszont csak harmadik nekifutásra sikerült reprodukálnom a megfelelő állagot. Mert ugye megint okosabb akartam lenni, nem bíztam a receptben és pár dolgon változtattam. Második nekifutásra még mindig okosabb akartam lenni. Aztán megint elolvastam a receptet, és a kommenteket, amiből egyre több turpisság derült ki. Pl. nagyon nem mindegy a liszt minősége (11%-os fehérje tartalmú a legideálisabb), másként kell hajtogatni a tésztát, ha hagyományos sütőben sütjük és másként, ha légkeverésesben stb. Tényleg érdemes követni a leírás minden lépését, mert így ízre és látványra is élvezetes croissant-okat tudunk sütni otthon is. A tésztakészítési folyamat összességében nem igényel sok időt, mert egy-egy részfeladat pár percig tart. Csak ahhoz, hogy finom, érett tésztát kapjunk, igen sokat kell pihentetni. Nem kertelek. Péntek esti begyúrással, szombat délelőtti vagy délutáni hajtogatással vasárnap délre, délutánra sülnek ki az első darabok. Csak győzzük kivárni. Ezt a receptet követtem. Bár igyekszem leírni mindent, azért érdemes megnézni az eredeti recepthez tartozó képeket és videót is.
Hozzávalók:
500 g finomliszt liszt (BL-55) (vagy 312 g finomliszt és 188 g fehér tönkölyliszt a 11%-os fehérjetartalom eléréséhez)
140 g hideg víz
140 g hideg teljes tej
55 g cukor
40 g lágy vaj
11 g instant/szárított élesztő
12 g só
a vajrétegekhez: 280 g vaj (én kevesebbre vettem és csak 200 g-t használok)
a kenéshez egy felvert tojás
1. NAP
A tészta hozzávalóit a kenyérsütő tartályába tettem és 7 percig dagasztottam (robotgépben 3 perc alacsony, majd 3 perc közepes fokozaton). Aki két szorgos kézzel gyúrja a tésztát, az addig dagassza, amíg a tészta szépen összeáll, de ha kicsípünk belőle egy kis darabkát még szakadjon és ne nyúljon, ugyanis nem jó, ha túl sok gluténszál képződik. Ezután a tésztát korong alakúra formáztam és egy fedeles műanyag tálban a hűtőbe tettem éjszakára.
2. NAP
Megkönnyíti a munkát, ha a konyha hőmérséklete 20 °C alatt van és a hajtogatásoknál gyorsan dolgozunk, hogy ne olvadjon meg a vaj.
Előkészítettem 2 sütőpapír darabot, ami legalább 25x25 cm-es volt. A hideg vajat konyhai gyalu legvastagabb fokozatán gyorsan felszeleteltem (így nagyjából egyforma vastag szeleteket kaptam), és a vajdarabokat szorosan egymás mellé tettem, hogy nagyjából 15x15 cm-es négyzetet kapjak. Lefedtem a másik sütőpapírral és gyorsan addig nyújtottam a sodrófával, amíg a vajdarabok összeálltak. A kilógó széleket levágtam és visszatettem a vaj tetejére, ismét lefedtem a sütőpapírral és egyenletes vastagságúra hengergettem. A végső mérete 17x17 cm volt, igyekeztem nagyon szögletesre formázni. A vajdarabot becsomagoltam a sütőpapírba és visszatettem a hűtőbe, hogy visszakeményedjen.
Amíg a vaj dermedt, kinyújtottam a tésztát 26x26 cm-re. Ezután átlósan ráfektettem a vajdarabot és egymás után ráhajtottam a tésztasarkokat. Kicsit összerendeztem, hogy a tészta mindenhol befedje a vajat és lisztezett deszkán 20x60 cm-esre nyújtottam. A hosszú oldalán gondolatban három egyforma részre osztottam, majd behajtottam az egyik oldalt és ráhajtottam a másik oldalt is, hogy 3 réteget kapjak. Befóliázva 30 percig hűtőben pihentettem.


Elforgattam és az első hajtásra merőlegesen ismét 20x60 cm-esre nyújtottam a tésztát, megint háromba hajtottam (a „nyitott” végeket hajtsuk be), megint 30 percig pihentettem a hűtőben.
Következik a harmadik nyújtás (20x60 cm az előzőre merőlegesen) és a nyitott véggel behajtás. A harmadik hajtogatásnál két lehetőségünk van: a recept szerzői azt írják, hogy ha nem légkeveréses sütőben sütjük, érdemes több réteget létrehoznunk, ami ebben az esetben 4-es hajtást jelent, így a végére 36 (vaj)rétegünk lesz. Ha van légkeveréses sütőnk elég kevesebb réteg is (27), így ebben az esetben az utolsó hajtás is 3-as hajtás legyen. A négyes hajtásnál gondolatban megfeleztem a tésztát a hosszabbik oldalán és középre hajtottam mindkét oldalát, végül mintha becsuknék egy könyvet, félbe hajtottam. A kész tésztát befóliáztam és éjszakára a hűtőbe tettem pihenni, kelni.
3. NAP
Előkészítettem egy sütőpapírral bélelt sütőlemezt, illetve kettőt.
A tésztát lisztezett felületen 20 cm szélesre és kb. 110 cm hosszúra nyújtottam. Kicsit megemelgettem, hogy elérje végső méretét. Ha nem sikerült elég szögletesre a tészta, a végét le lehet egyenesíteni. A tészta tetején 12,5 cm-ként kis bemetszéseket ejtettem (7 db jel). Alul az első bemetszés 6,25 cm után következett és ezután 12,5 cm-ként jelöléseket tettem (8 db jel). A bemetszéseket összekötve 15 db háromszöget kaptam. A háromszögeket pizza vágó segítségével kivágtam, majd egyesével megformáztam őket.
Egy-egy háromszöget óvatosan megnyújtogattam hosszában, hogy 25 cm hosszú legyen. A talpánál 1,5 cm-re bevágtam, majd innen indulva kissé kifelé sodorva (amíg a tészta engedi), majd előrefelé feltekertem a tésztát. A hajtás végét alulra téve a feltekert tésztákat sütőlapra tettem, majd megkentem a tojással. Fóliával letakarva 3-3,5 órát kelesztettem. Mivel a kelés sebessége évszaktól függően változhat, érdemes inkább a tészta állapotát figyelni az óra helyett. Akkor jó, ha már látszanak a rétegek és a lemezt kicsit megrázogatva pudingszerűen remeg (vagy mint Jabba). Az ideális kelesztési hőmérséklet 24-26 °C, párás környezet. Fontos, hogy ne alulról érje a hő és ne menjünk 26 °C fölé, mert akkor kiolvad a vaj a tésztarétegek közül.
Amikor már nagyjából megkelt, a (hagyományos) sütőt előmelegítettem 220 °C-ra, légkeverésesnél elég a 200 °C. Sütés előtt még egyszer megkentem a croissant-nokat tojással, vigyázva, hogy csak a vízszintes felületekre jusson (különben a tojás összeragasztja a rétegeket, amik így nem tudnak szépen megemelkedni), majd kicsit bespricceltem vízzel a sütőlapot (hogy keletkezzen némi gőz a sütés során) és betoltam a forró sütőbe. 10 perc sülés után megfordítottam a lemezt (hogy mindegyik tészta egyenletesen átsüljön) és kicsit lejjebb vettem a hőt. Még 10-15 percig sütöttem, amíg szép aranybarnára sültek. Rácson hagytam kihűlni. Légkeveréses sütőnél ez az idő lecsökkenhet. Itt sajnos nincs pontos recept, ki kell tapasztalni az ideális sütési hőmérsékletet, időt.
És ha mindezzel megvagyunk, nekieshetünk a langyos croissant-oknak, a maradékot pedig le lehet fagyasztani, hogy a hét többi napján is tudjunk „friss” croissant enni.

2016. március 19., szombat

Krumplis sajtos hagymás pirog

Főtt pirogot még nem csináltam itthon, eddig csak a lengyeleknél volt szerencsém enni. Egy sült pirog már szerepel a blogon, jöjjön most a főtt változat. Ha nem húsos töltelékkel készül, lehet benne krumpli, gombás vagy káposztás töltelék, akár ezek kombinációja is. Ezt a krumplis sajtos sült hagymás pirog receptet itt találtam. Egy részét frissen ettük, a másik felét kifőzés után lefagyasztottam azokra a napokra, mikor nincs időm a konyhában sürgölődni. A főzés után egy extra gyors pirítás teszi tökéletessé a fogást.
kb. 32 darabhoz, ami nagyjából 4 adag
Hozzávalók a tésztához (1 csésze 250 ml):
egy felvert tojás fele
1 ek tejföl
¼ csésze tej
1/8 csésze víz
1 és 3/4 csésze liszt
1 csipet só
hozzávalók a töltelékhez:
30 dkg krumpli
1 közepes hagyma
1-2 ek olaj vagy pecsenyezsír
¼ csésze reszelt sajt
1 gerezd fokhagyma áttörve
1 ek tejföl
só, bors, őrölt kömény
a felvert tojás másik fele a tészta kenéséhez
tálaláshoz:
tejföl, sült hagyma (én boltit használtam)
A krumplit meghámoztam, felkockáztam és annyi sós vízben tettem fel főni, amennyi éppen ellepi.
Amíg a krumpli főtt, a tésztához összekevertem a tojást, tejfölt, tejet és vizet, majd hozzáadtam 1 csésze lisztet és csomómentesre kevertem. Ezután hozzáöntöttem a maradék lisztet és 5-6 percig gyúrtam. Letakarva pihentettem, amíg elkészítettem a tölteléket.
A megfőtt krumplit leszűrtem és összetörtem. A megpucolt hagymát felkarikáztam és az olajon óvatosan barnára sütöttem, majd az utolsó fél percre hozzákevertem az áttört fokhagymát és azt is megpirítottam. Végül összekevertem a krumplit, sült hagymát, sajtot, tejfölt, sóztam, borsoztam és beleszórtam egy csipet őrölt köményt. A tölteléket kicsit félretettem hűlni.
Egy lábasban feltettem forrni a vizet.
A tésztát fokozatosan 2 mm vékonyra nyújtottam (tésztanyújtón 4-es fokozat). Hét cm átmérőjű köröket vágtam, a korongok közepébe 1-1 tk tölteléket tettem és a maradék tojással lekentem a korongok szélét (hogy jobban összeragadjanak) és szorosan lezártam őket. Mindehhez egy nagyon pöpec formázót használtam.
Amikor a víz felforrt, beletettem a sót (1 l-be 1 csapott evőkanálnyit) és két részletben kifőztem a megtöltött tésztákat. Miután feljöttek, pár percig még főztem őket, majd olvasztott zsíron kicsit lepirítottam.

Tejföllel és sült hagymával tálaltam.

2016. március 8., kedd

Bagett-hidegen kelesztett

Pár hete rám tört, hogy szívesen ennék már egy finom házi bagettet, úgyhogy nekiálltam kutakodni. Ezt a receptet találtam, kicsit fura hangon meséli el a fickó, hogy mit is kell csinálni, de valóban nagyon informatív. Ilyen kategóriával még nem nagyon találkoztam, de azt mondanám ez a könnyű, de időigényes recept. Ez egy lassú folyamat: este begyúrom a tésztát, éjszaka elvan a hűtőben, reggel kényelmesen formázom, kelesztem, formázom, kelesztem, majd kisütöm. Inkább ebédre készül el. Persze azt is lehet választani, hogy az ember hajnalban felkel (ha szeret, vagy ha felébreszti a szomszéd napfelkelte előtti, finomnak nem mondható redőnyhúzása), és úgy áll neki, akkor már reggelire is elkészülhet.
Hozzávalók:
300 ml víz
400 g sima liszt
25 g finom gríz, ezt nem tudom, pontosan mit takar, én sima grízt használtam
12 g friss élesztő
liszt a formázáshoz
Este szoktam nekiállni a tészta előkészítésének, erre kb 2 órát szoktam számolni. A hozzávalókat a kenyérsütő gép tartályába tettem, és 15 percig „gyúrtam”, majd kétszeresére kelesztettem szobahőmérsékleten. Ezután lisztezett deszkára borítottam és kinyomkodtam belőle a levegőt, gombóccá formáztam és visszatettem a kelesztő tálba. Betettem a hűtőbe és másnap reggelig pihentettem (10-12 óra kell neki). Másnap reggel kivettem a hűtőből, és egy órát hagytam pihenni, hogy kicsit magához térjen a tészta. Ezután lisztezett deszkán 3 egyforma részre osztottam (én mérlegen ki szoktam mérni, hogy tényleg egyformák legyenek), és egyesével megformáztam őket: négyszögletes alakúra kilapogattam, minden oldalról behajtottam, majd hajtással lefelé sütőpapírral borított sütőlemezre raktam. Fóliával letakartam és 45 percig pihentettem szobahőmérsékleten. Ezután megint, most már véglegesen megformáztam őket. Megint kilapogattam, téglalap alakúra, majd először a felső részét hajtottam középre, majd az alsó felét ráhajtottam az előbb behajtott tészta részre és rudat formáltam belőle. Ismét kétszeresére kelesztettem a sütőlemezen, fólia alatt, közben előmelegítettem a sütőt 260 °C-ra. Sütés előtt nagyon éles késsel (mostanában már pengével) pár bevágást ejtettem rajta. Sütés közben egy másik kisebb tepsit is betettem a sütőbe egy kis vízzel, hogy legyen elég pára a bagetteknek. Amikor piros ropogósra sült, kivettem, és rácson hagytam kihűlni.


2016. március 1., kedd

Sajtos karfiolropogós

Mi történik akkor, amikor egy kevésbé húsimádó nem igazán szeretne húst enni, ám húsimádó párja nem annyira kedveli a húsmentes fogásokat? Ez. Amolyan húsevőknek való vegetáriánus fogás: sok zöldség jó fűszeresen, sajttal és szalonnával ("sok szalonnával"). Innen merítettem az ötletet.
Hozzávalók:
40 dkg karfiol
70 g ízesebb sajt reszelve
4 szelet bacon
1 tojás
1 ek snidling apróra vágva
3 ek zsemlemorzsa
3 ek sült hagyma (pl. aldis Röstzwiebeln)
zsemlemorzsa a panírozáshoz
olaj a sütéshez
só, bors
1 kk paprika
1 kh őrölt kömény
Először kisütöttem a szalonnát, és félretettem a zsírját. Aztán robotgépben összeaprítottam a zsemlemorzsát, a sült hagymát és a kihűlt, feldarabolt sült szalonnát. Félretettem. Ezután rózsáira szedtem a karfiolt és azt is morzsás állagúra aprítottam a robotgépben. Végül egy tálban összekevertem a karfiolt, snidlinget, sajtot, tojást, hagymás szalonnás morzsát, 3 tk zsírt (ami kisült a szalonnából) és fűszereztem. Kis, diónyi méretű golyókat formáltam a masszából, majd zsemlemorzsába hempergettem és olajban kisütöttem őket. Tepsire is lehet sorakoztatni őket és sütőben kisütni, de nekem, ez előbbi, olajos változat jobban ízlett.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...