2015. október 27., kedd

Vöröslencse leves

Hivatalosan török vöröslencse leves, de ezt már nem merem leírni, mert valaki biztosan tud autentikusabb receptet. Úgyhogy maradok a vöröslencse levesnél.
Még a hirtelen bejött hideg időben készült, mert rájöttem, a leves gyorsan megvan, jóllakat és melegít. Ez a leves, meg pláne: a vöröslencse gyorsabban megfő, mint zöld barátja, csípős, fűszeres, és nem utolsó sorban szép narancssárga :)
Az eredeti receptből elhagytam a mentát (hűtő hatása miatt), és több csilit tettem bele.
Hozzávalók:
20 dkg vöröslencse megmosva
1 fej vöröshagyma apróra vágva
1 közepes krumpli meghámozva, felkockázva
1 ek édes paprikakrém
1 ek paradicsompüré
1 csapott tk római kömény
só, bors, csili
2-3 ek olaj
½ l zöldségleves (lehet kockából is)
Az edényben felforrósítottam az olajat, majd üvegesre pirítottam rajta a hagymát. Amikor megpuhult, rászórtam a római köményt és pár másodpercig kevergettem. Azután hozzáadtam a paprikakrémet, paradicsomkrémet, majd belekevertem a lencsét és a krumplit. Kicsit hagytam párolódni, végül felöntöttem a zöldséglevessel, felforraltam, és takaréklángon, fedő alatt puhára főztem. Ezután összeturmixoltam, sóztam, borsoztam és megszórtam egy kis csilivel. Ha túl sűrű lenne, fel lehet engedni egy kis vízzel.

Fűszeres, melengető leves a hideg napokra.

2015. október 13., kedd

Kedvenc kuglófom

Nem is értem, hogyhogy nem szerepel még a blogon kedvenc kuglófom. Ezt a sütit már gimis korom óta sütöm (már ha meg nem feledkezem róla). Azóta is szeretem. Az eredeti recept Nagymamám ezer éves Dr. Ötker receptes könyvecskéjéből származik. Kicsit egyszerűsítettem a technológián, de ez az ízén nem változtat…
Hozzávalók:
100 g vaj
100 g cukor
4 db tojás
200 g liszt
50 g darált mandula
5-7 ek tej
½ csomag sütőpor
1 ek vaníliás cukor
egy csipet só
A sütőt előmelegítettem 180 °C-ra és a kuglófformát kikentem vajjal, majd beliszteztem.
A vajat habosra kevertem a cukorral, vaníliás cukorral, majd adagonként, felváltva hozzákevertem a tojásokat és a lisztet. Az utolsó adag liszttel a mandulát, sütőport és a sót is a masszához kevertem. Végül tejjel higítottam.
A tésztát a formába öntöttem, majd elegyengettem, végül aranybarnára sütöttem.
Amikor kihűlt, megszórtam porcukorral.

Csokiöntet, vaníliasodó, vagy akár nutella is nagyon jól illik hozzá.

2015. október 6., kedd

Dagasztás nélküli zsömle

Itt bukkantam erre a szuper kis receptre. Ropogós héj, puha, levegős belső. Engem meggyőzött. A ragacsos tésztával nem a legegyszerűbb dolgozni, de megéri a fáradtságot.
Hozzávalók:
450 g simaliszt
350 ml víz
3 g friss élesztő
2 csapott teáskanál só
Az összes hozzávalót alaposan összekevertem. Nagyjából sűrű galuskatészta állagú lett. Akkor jó, ha az összes lisztcsomó eltűnt belőle. Fóliával letakartam, és 8 órán keresztül szobahőmérsékleten kelni hagytam. Az a legkényelmesebb, ha este keverjük be, és reggel sütjük ki.
Amikor megkelt, a sütőt elkezdtem melegíteni 275 °C-ra. A tésztát vastagon lisztezett deszkára fordítottam, majd 9 egyenlő részre osztottam. A legmegfelelőbb erre egy tésztakaparó (azt hiszem ez a hivatalos neve). Sütőfóliára sorakoztattam őket, majd fél órát újra hagytam kelni.
A megkelt zsömléket előzőleg felforrósított sütőlemezre húztam, majd bespricceltem vízzel és betoltam a sütőbe. Addig sütöttem, amíg aranybarna színt kaptak.

Az én sütőm 250 °C-ot tud csak produkálni, úgyhogy 20-25 percig szoktam sütni. A nálam szerencsésebbeknek 275 °C-on elég 12-15 perc is.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...